polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

Błękitni kawalerowie przybyli

Jeszcze tylko kilka dni będzie można podziwiać jeden z piękniejszych wiosennych spektakli przyrody jakimi są gody żaby moczarowej.

W czystych wodach leśnych bagienek, w miejscach gdzie promienie wiosennego słońca zdążyły już je lekko podgrzać pojawiają się niebieskie żaby. Najpierw kilka, potem dziesiątki, a czasami i nawet setki w jednym miejscu. Są to samce żaby moczarowej, które tylko na kilka pierwszych słonecznych dni wiosny zmieniają ubarwienie swojej delikatnej skóry z brązowego na błękitny.

Następnie coraz liczniejszy żabi męski chór rozpoczyna pieśń godową przywołując do siebie samice. Podczas pieśni samce napinają się, sprawiają wtedy wrażenie, że są dużo większe niż w rzeczywistości i próbują sprawić, aby woda w której są zanurzone drgała. Przychodzi im to z łatwością gdyż natura wyposażyła je w wewnętrzne rezonatory. Dźwięki pieśni godowej jakie się wtedy rozchodzą przypominają bulgotanie wody.

Gdy przybywają pierwsze samice w wodzie zaczynają się harce i przepychanki. Który samiec większy, szybszy czy zwinniejszy ten uwiedzie samicę. Samiec któremu się poszczęści, chwyta przednimi kończynami samicę tuż pod pachami. Tak złączonej pary żaden inny samiec nie jest w stanie już rozłączyć.  W nocy samica zaczyna do wody składać skrzek zawierający od 500 do 3000 jajeczek, które złączony z nią samiec natychmiast zapładnia. Z jajeczek nowe pokolenie żab wykluje się po około 2-3 tygodniach.

Po zakończeniu godów żaby moczarowe wracają na ląd. Samce tracą niebieskawy kolor i znów są zwykłymi żabami, łatwymi do pomylenia np. z żabą trawną.


WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko