polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

29.05.2010 - Mazurski Festyn Ekologiczny - EKOLOGIKA 2010

Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami, po raz kolejny zorganizował Mazurski Festyn Ekologiczny. Wśród stoisk i wystaw nie zabrakło i ekspozycji lokalnych placówek Lasów Państwowych.

Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami to organizacja samorządowa zrzeszająca 12 gmin z obszaru Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Powstał w celu realizacji kompleksowej, planowanej gospodarki odpadami w tym rejonie. W ciągu ostatnich lat instytucja ta przygotowuje się do budowy nowoczesnego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Ma to być największa inwestycja proekologiczna w województwie warmińsko-mazurskim, o szacowanych łącznych kosztach 56 mln zł. Prace nad nią trwają już od kilku lat, cały czas trwa również walka o jej społeczną akceptację. Ma ona powstać w samym centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Mieszkańcy małej miejscowości, gdzie ma być zlokalizowana zadają sobie pytania: „Dlaczego u nas w Spytkowie? Może lepiej będzie gdzie indziej, gdzie? No gdzieś!".

MZM-GO rozpoczął kampanię promującą ekologię wśród mieszkańców nie tylko Spytkowa, ale i na terenie wszystkich zrzeszonych 12 gmin. Począwszy od minionego roku pod koniec  miesiąca maja organizuje imprezę podsumowującą kolejny rok swojej działalności. W tym roku już drugi raz z kolei odbył się Mazurski Festyn Ekologiczny – EKOLOGIKA 2010. Impreza przebiegała pod hasłem: „Pożyczyliśmy Mazury od naszych wnuków – oddajmy je w dobrym stanie!". Corocznie organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w festynie praktycznie wszystkie organizacje zainteresowane współpracą i rozwojem ekologii. Podczas imprezy przewidzianych jest zawsze wiele atrakcji artystycznych oraz sportowych, gry i konkursy dla całych rodzin. Miejsca na festyn użycza Ochotnicza Straż Pożarna w Spytkowie, jednostka będąca jedną z najprężniej działających w regionie. Użycza sal, sprzętu, organizuje pokazy ratownictwa. Festyn to również ekspozycje i stoiska naturalnych produktów spożywczych połączone z degustacją zdrowej żywności. Równolegle do części artystycznej odbywają się seminaria popularno-naukowe, na które zaprasza się naukowców z kraju i zagranicy oraz przedstawicieli działających w branży. W tym roku uczestnikami festynu były delegacje z Litwy, Niemiec i Rosji.

Powoli staje się już tradycją, że udział w imprezie biorą lokalne placówki Lasów Państwowych. W tym roku powstały dwa nasze stoiska. Nadleśnictwo Giżycko wraz z Nadleśnictwem Borki wabiło dzieci i dorosłych ekspozycją zwierząt leśnych, Zakład Transportu i Spedycji w Giżycku z kolei prezentował ekologiczne paliwo w postaci drewna kominkowego oraz nowoczesny sprzęt przydatny w każdym gospodarstwie agroturystycznym. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć, dotknąć i sfotografować się z prezentowanymi eksponatami oraz porozmawiać na ekologiczne tematy z leśnymi ekspertami. Wśród dzieci furorę zrobił bóbr „Boguś" oraz Łoś „Wacuś" w towarzystwie lisów, saren, łysek czy sandaczy. Rodziców bardziej interesował wpływ tych licznych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich zwierząt na lokalną przyrodę.

Festyn był niezwykle udany. Nie zapominajmy więc, że „Pożyczyliśmy Mazury od naszych wnuków – oddajmy je w dobrym stanie!"




  

    
  

Sławomir Kowalczyk
Nadleśnictwo Giżycko


WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko