polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

Akcja Choinka 2018

W lasach całej Polski leśnicy rozpoczęli akcję pod kryptonimem „CHOINKA-18”.

Podczas prowadzonej akcji Strażnicy Leśni wykonują czynności związane z ujawnieniem przypadków szkodnictwa leśnego. Okres przedświąteczny to czas, gdy wielu handlowców oferuje drzewka, czasami nielegalnie wycięte z lasu. Strażnicy Leśni we współpracy z policjantami, funkcjonariuszami Straży Granicznej, strażnikami miejskimi i gminnymi, a także inspektorami transportu drogowego sprawdzają nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, kontrolują również obszary leśne, w szczególności tereny zagrożone nielegalnym zbiorem roślin chronionych oraz wyrębem choinek.

Służby leśne przypominają, że sprzedaż kradzionych drzewek, jak i ich zakup taktowny jest jako przestępstwo lub wykroczenie. Za kradzież choinki z lasu grozi mandat 500 złotowy bądź skierowanie sprawy do sądu, który może wymierzyć surowszą karę. Najtańszą choinkę można na przykład kupić w punktach sprzedaży Nadleśnictwa Giżycko już za około 15 złotych, przez co kradzież drzewek z lasu absolutnie się nie opłaca.

Oferowane przez leśników choinki są hodowane i pozyskiwane w specjalnie wybranych drzewostanach w ramach zaplanowanych zabiegów pielęgnacyjno-hodowlanych, dlatego ich pozyskanie nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.

Akcja potrwa do 29  grudnia br.