Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

22.04.2014 - Kwiaty uroczyska Wilkasy

22.04.2014 - Kwiaty uroczyska Wilkasy

Nazwy uroczysk pełnią w leśnictwie podobną funkcję jak nazwy dzielnic i ulic w miastach. Podział obszarów leśnych na uroczyska pozwala nie tylko na lepszą orientacje w terenie, ale często też podkreśla ich odmienny charakter.

Wiosną często runo leśne pokrywa się kwiatami roślin jednego gatunku. Wybierając się na wędrówkę po lesie warto odwiedzić Uroczysko Wilkasy, gdzie od kilku dni można zaobserwować kwitnące połacie Szczawika zajęczego.

Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella L.) jest rośliną pospolitą i występuje niemal w całej Europie. Roślina nie jest trująca. Nie podlega ochronie prawnej. Zalety tej rośliny od wieków doceniają zielarze wykorzystujący ją jako odtrutkę przy zatruciach arsenem i rtęcią. Szczawik zajęczy jest także źródłem witaminy C. Napój ze świeżych liści pomaga obniżyć gorączkę, a liście przyłożone na stłuczone rany przyspieszają ich gojenie.

Interesujący jest sposób rozmnażania szczawika zajęczego, który rozsiewa swoje nasiona na odległość nawet do 2 metrów. Roślina nasiona przechowuje w dwuwarstwowych torebkach, z których jedna pęcznieje tak, że  ciśnienie w jej wnętrzu sięga 17-18 atmosfer. Gdy ściany torebek nie są wstanie tak wysokiego ciśnienia wytrzymać, łupina torebki gwałtownie pęka rozsypując nasiona wokoło. Spacerując po lesie spotkać można rośliny wyrastające z zagłębień zlokalizowanych nad ziemią w korze drzew.