polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

6.08.2014 - Wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego w Dobie już otwarta!

5 sierpnia br. Tomasz Ogrodowczyk, znany dźwiękowiec, filmowiec, fotograf oraz propagator twórczości Włodzimierza Puchalskiego otworzył w Dobie na Mazurach wystawę pt. "Wyspa Kormoranów".

Wystawa w całości poświęcona jest twórczości Włodzimierza Puchalskiego i jego prac nad książką "Wyspa Kormoranów", która opisuje ludzi i powojenny klimat panujący w Dobie i okolicznych miasteczkach. Dzięki powstałym wówczas licznym fotografiom książka pokazuje również piękno otaczających je przyrody.

Podczas otwarcia wystawy przybyłym gościom zaprezentowano kilka materiałów filmowych obrazujących prace nad wydaniem "Wyspy Kormoranów" w nowej formie albumu fotograficznego z audiobookiem. Można było posłuchać opowieści Tomasza Ogrodowczyka opisujących prace nad cyfrowym skanowaniem i czyszczeniem oryginalnych negatywów udostępnionych za zgodą córki Włodzimierza Puchalskiego pani Anny Puchalskiej-Żelewskiej obecnie przechowywanych w Muzeum Niepołomickim. Bogato ilustrowane materiałem filmowym opowieści o aktorach którzy wcielili się w postacie opisywane w "Wyspie Kormoranów" oraz ich przygodach podczas przygotowywania materiału dźwiękowego do audiobooka rozpaliły wyobraźnie nie jednej osoby przybyłej na wystawę.

Dobska wystawa była również okazją do nieoficjalnej prezentacji najnowszej wznowionej nakładem Lasów Państwowych książki Włodzimierza Puchalskiego pt. "Wśród trzcin i wód", która dosłownie opuściła drukarnię na dwa dni przed otwarciem wystawy. "Wśród trzcin i wód" jest trzecią książką z tzw. "Zielonej serii" składającej się z czterech książek prezentujących najlepiej dorobek pisarski i fotograficzny Włodzimierza Puchalskiego. Dotychczas ukazały się wznowienia następujących tytułów: "Bezkrwawe łowy", "Wyspa Kormoranów", "Wśród trzcin i wód", jesienią br. ukazać się powinna "W krainie łabędzia". Ponadto Lasy Państwowe przygotowują dla miłośników twórczości Puchalskiego niespodziankę w postaci piątego tomu powyższej serii zawierającego ponad 200 zdjęć nigdy nie opublikowanych, znalezionych w zasobach Muzeum Niepołomnickiego. 

Tych z Państwa którzy nie czytali nigdy "Wyspy Kormoranów" i zastanawiają się dlaczego właśnie w niewielkiej świetlicy wiejskiej w Dobie przygotowano opisywaną wyżej wystawę zapraszamy do zapoznania się z jej fragmentami, mając nadzieję, że stać się to może pretekstem do poznania całej jej treści i odwiedzenia jakże urokliwej Doby i jej okolic.

Organizatorzy wystawy pragną serdecznie podziękować władzom Gminy Giżycko za udostępnienie pomieszczeń w Świetlicy Wiejskiej w Dobie oraz za przychylność i wsparcie w organizowaniu wystawy.