polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

6.05.2015 - Tycz cieśla - rogaty stwór!

Podczas wiosennych spacerów po lesie warto bacznie rozglądać się wokoło, gdyż nie wiadomo co nam na czapce usiądzie. Proszę Państwa oto Tycz cieśla!

Tycz cieśla (łac. Acanthocinus aedilis) to chrząszcz z rodziny kózkowatych. Cała rodzina charakteryzuje się długimi czułkami, lecz tycze na tle swoich krewniaków wyróżniają się znacznie. Czy to samiec czy samiczka, każdy tycz może pochwalić się czułkami dłuższymi od długości swojego ciała. Czułki samca są 3-5 razy dłuższe od ciała, u samicy „zaledwie" 1,5-2 razy dłuższe od ciała.

Tycza cieślę można spotkać na terenie prawie całej Polski, najchętniej przebywa na nasłonecznionych zrębach sosnowych. Ich życie jest właściwie na stałe związane z drzewostanami sosnowymi. Kora sosnowa jest ich głównym pokarmem. Samica składa jaja w osłabionych lub już martwych sosnach, w których później żerują i rozwijają się młode larwy.

Dzięki swojemu szaro-buremu ubarwieniu tycz łatwo wtapia się w otoczenie. Jest to jedna z jego technik obrony przed drapieżnikami, które dybią na jego życie. Inną bardzo ciekawą metodą obrony przez niego stosowaną jest wydawanie odstraszających odgłosów. Zaniepokojony tycz cieśla pociera tylną krawędzią przedplecza o tarczę. Dźwięk jaki wtedy powstaje przypomina piłowanie drewna i jest naprawdę głośny. Stąd też drugi człon nazwy owada: cieśla.

Osobnik przedstawiony na naszych zdjęciach to samczyk. Jak widać jedno z czułków jest krótsze, a oba są obłamane. Mógł je stracić podczas walki z innym samcem swojego gatunku. Kwiecień i maj to czas rozpoczęcia rójki u tych owadów. Gdy dwa samce walczą o względy jednej samicy, nierzadko zdarza się, że zwycięzca bójki odgryza rywalowi czułki.


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko