polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

5.08. - 29.08.2014 - Wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego

W sierpniu br. w świetlicy wiejskiej w Dobie koło Giżycka gościć będzie wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego pt. "Wyspa Kormoranów".

Włodzimierz Puchalski (1909-1979) w roku 1954 wydał książkę pt. „Wyspa Kormoranów". W okresie, gdy pracował i przygotowywał materiały do niej, mieszkał w Dobie, niewielkiej wiosce na Mazurach, gdzie obserwował i fotografował tutejszą przyrodę. Jednym z obiektów jego  przyrodniczych obserwacji była kolonia kormoranów gniazdujących na wyspie Wysoki Ostrów, na jeziorze Dobskim. Oprócz świetnych opisów przyrody autor ciekawie opisał ludzi i ówczesny klimat mazurskich miasteczek - Giżycka, Mikołajek, Węgorzewa. Dla miłośników przyrody książka była świetną porcją wiedzy o ptakach Wielkich Jezior Mazurskich, krainy wówczas mało znanej i bardzo odległej. Dzięki tej właśnie książce, opisywaną wyspę Wysoki Ostrów zaczęto nazywać: Wyspą Kormoranów. Nowa nazwa wyspy w języku potocznym przyjęła się i jest dziś powszechnie używana wśród mieszkańców Mazur.

Fot. Panorama opisywanej w książce wyspy. Proszę kliknąć na zdjęcie, aby zobaczyć panoramę.

Kolejne książki Włodzimierza Puchalskiego przyniosły mu szeroki rozgłos i uznanie na całym świecie jako znakomitego przyrodnika, fotografa, filmowca i pisarza. Dziś uznawany jest za ojca polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.

W roku 2013 staraniem pracowników Lasów Państwowych na bazie oryginalnych negatywów fotograficznych oraz przy użyciu najnowszej dostępnej technologii wznowiono wydanie „Wyspy Kormoranów" w formie audiobooka. Wraz z książką powstała wystawa, składająca się z wysokiej jakości wielkoformatowych zdjęć. Intencją i staraniem organizatorów wystawy było, aby po ponad 60 latach od uwiecznienia na kliszy fotograficznej obrazów Doby i jej mieszkańców przypomnieć właśnie w tej miejscowości odwiedzającym wystawę postać Włodzimierza Puchalskiego, jego książki i fotografie, które rozsławiały wyspę oraz samą miejscowość wśród czytelników na całym świecie.

 

Rys. Trasa dojazdu z Giżycka do świetlicy wiejskiej w Dobie.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 5 sierpnia br. o godz. 17-tej w świetlicy wiejskiej w Dobie..

Materiały do pobrania