polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

31.07-28.08.2015 - Na mazurskich szlakach - wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego

Już drugi rok z rzędu w świetlicy wiejskiej w niewielkiej mazurskiej miejscowości Doba, zagości wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego. Tegoroczna zatytułowana jest „Na mazurskich szlakach".  Wystawa nawiązuje do okresu twórczości Włodzimierza Puchalskiego w którym podróżował po Mazurach opisując i fotografując tutejszą dziką przyrodę. Jego przyrodnicze obserwacje zaowocowały wydaniem serii książek. W roku 1954 wydano „Wyspę kormoranów" w której autor rozpisywał się o Dobe, jej mieszkańcach i otaczającej ich przyrodzie.  W kolejnych latach ślady mazurskich przygód Puchalskiego odnaleźć można w książkach pt. „Wśród trzcin i wód" oraz „W krainie łabędzia". 

W tym roku dzięki staraniom Lasów Państwowych  ukończono prace polegające na wznowieniu serii „zielonych książek" („Bezkrwawe Łowy", Wyspa kormoranów", „Wśród trzcin i wód", „W krainie łabędzia") Włodzimierza Puchalskiego w nowoczesnej formie audiobooków. Przysłowiową kropką nad „i" powstałą podczas prac nad wznowieniem serii i przeszukiwaniu negatywów fotograficznych zgromadzonych archiwum Muzeum Niepołomickiego jest książka pt. „Werki Włodzimierza Puchalskiego" Tomasza Ogrodowczyka będąca opowieścią o pracy i twórczości nestora polskiej fotografii i filmu przyrodniczego jakim okrzyknięto Włodzimierza Puchalskiego.

Wystawa „Na mazurskich szlakach" zgromadziła wybrane fotografie z opisywanej powyżej „Zielonej serii" oraz książki „Werki Włodzimierza Puchalskiego". Otwarcie wystawy 31 lipca br. o godz. 17. Gośćmi specjalnymi będą Anna Puchalska i Tomasz Ogrodowczyk.

Wszystkich miłośników twórczości Włodzimierza Puchalskiego serdecznie zapraszamy!