polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

3.07.2017 - XII Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej w Węgorzewie

Organizatorzy tegorocznego XII Festiwalu Kultury Łowieckiej w Węgorzewie tradycyjne przygotowali dla jego uczestników wiele ciekawych atrakcji.

Pierwszego lipca br. tuż po zakończeniu Myśliwskiej Mszy Świętej w Kościele Dobrego Pasterza  na węgorzewski Plac Wolności przemaszerował korowód myśliwych i sympatyków łowiectwa, oficjalnie otwierając tegoroczną imprezę. Podczas festiwalu turyści i okoliczni mieszkańcy mogli poznawać kulturę łowiecką wszystkimi dostępnymi zmysłami. Dla miłośników muzyki myśliwskiej zagrał Zespół Muzyki Myśliwskiej „Hubertus" z Kwidzyna, po którego koncercie odbyła się prezentacja sygnałówek i myśliwskich instrumentów muzycznych. Na miłośników piękna ukrytego w fotografiach i filmach czekały sale wystawowe i sala projekcyjna w położonym tuż obok placu Muzeum Kultury Ludowej. Na smakoszy dobrego jadła i trunku czekały stoiska lokalnych restauratorów, którzy w ramach konkursu o miano najlepszego, przygotowali dla publiczności degustację potraw z dziczyzny przygotowanych w sposób tradycyjny.

Aplikacja powstała w ramach działań związanych z promocją mechanizmu wsparcia parków narodowych przez Lasy Państwowe. Od kilku lat, co roku Lasy Państwowe przekazują kilkadziesiąt milionów złotych z funduszu leśnego na wybrane przedsięwzięcia realizowane przez parki. Są to m.in.: działania ochronne prowadzone metodami gospodarki leśnej, budowa infrastruktury turystycznej, działania przeciwpożarowe czy badania naukowe. W 2017 roku planowana do przekazania parkom narodowym pula środków z funduszu leśnego wynosi ok. 70 mln. zł.
Nie lada gratką dla zebranych był też pokaz psów myśliwskich oraz konkurs budowy urządzeń łowieckich.

Jak co roku na stoiskach festiwalowych nie zabrakło stoisk przygotowanych przez leśników. Co roku podczas festiwalu wystawiają się Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Olsztynie (Nadleśnictwo Srokowo) i Białymstoku (Nadleśnictwa: Borki, Giżycko, Czerwony Dwór). 

Na białostockim stoisku, oprócz dobrze już znanej „ścieżki zmysłów" i zabaw dla dzieci, dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Czyj to liść?" mający na celu sprawdzenie umiejętności rozpoznawania drzew i krzewów leśnych. Już od pierwszych chwil jego trwania okazało się, iż dorosła część uczestników konkursu doskonale radzi sobie z rozpoznawaniem liści, jednak im młodszy zawodnik, tym miał większe wątpliwości podczas podawania odpowiedzi. Na szczęście większość z młodych osób posiadała telefony komórkowe z możliwością uruchamiania pobranych z Internetu aplikacji.

Do zainstalowania programu pod nazwą „Czyj to liść?" zachęcaliśmy głównie najmłodszych. Wersja programu 2.0 uczy poprawnego rozpoznawania, aż 44 gatunków leśnych drzew i krzewów. Czy program przekaże wiedzę młodzieży? Sprawdzimy już za rok podczas kolejnej edycji festiwalu. 

Turystów wypoczywających na Warmii i Mazurach oraz mieszkańców pragniemy zaprosić jeszcze tego samego lata, 25 sierpnia br. do Pisza, gdzie odbędzie się ósma już edycja „Myśliwskich Smaków", imprezy na której nie zabraknie stoiska Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie".

Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy!