polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

28.09.2016 - Nie śmieć!

O śmieciach i zaśmiecaniu lasów napisano już wiele. Powstały również regulacje prawne których zapisy odnoszą się również i do śmieci, między innymi Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. Wydawałoby się, że skoro stosowne przepisy od lat istnieją, to z racji upływu czasu każdy je zna i problemu z utrzymaniem czystości w lesie nie powinno być. A jednak…

Napływają do naszego nadleśnictwa informacje od zaniepokojonych mieszkańców Giżycka o wzroście ilości zaobserwowanych śmieci w okolicznych lasach. Dodatkowo pojawiają się komentarze z których wynika, iż nie do końca wiadomo czy wolno w lesie zostawiać śmieci.   Warto więc przypomnieć krótkie fragmenty wymienianej już wyżej Ustawy o lasach i odpowiedzieć na kilka pytań zadawanych przy tej okazji.

Co o śmieciach mówi ustawa o lasach?

Art. 30 pkt. 1:

  1. W lasach zabrania się:

1) zanieczyszczania gleby i wód;
2) zaśmiecania;
3) rozkopywania gruntu;
4) niszczenia grzybów oraz grzybni;
5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;
6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;


Chcielibyśmy skorzystać z urządzeń i obiektów turystycznych zlokalizowanych w lesie i zorganizować tam imprezę dla większej ilości osób. Czy trzeba taką imprezę zgłaszać?

Tę kwestię reguluje art. 29 pkt. 4, Ustawy o lasach „4. Imprezy sportowe oraz imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody właściciela."

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno?

Leżące w lesie drewno nie może zostać zabrane bez zgody i wiedzy leśniczego. Podobnie nie można samodzielnie wycinać gałązek na stroisz, zbierać mchu czy porostów na wianki lub stroiki, czy pozyskiwać chrustu brzozowego na miotły. Las i każdy jego element jest dobrem społecznym, ale stanowi majątek skarbu państwa, którym zarządzają w imieniu społeczeństwa leśnicy.

Każde nadleśnictwo w kraju ma określone zasady i procedury korzystania z tego majątku, cennik drewna i stroiszu. W lasach jest wiele chronionych w różny sposób miejsc i obiektów, które łatwo zniszczyć. Leśnicy mają pełną wiedzę na temat lasu, w którym gospodarują i chętnie pomogą w racjonalnym i zgodnym z prawem korzystaniu z niego. Dlatego najpierw odwiedźmy kancelarię leśniczego, gdzie uzyskamy pełne informacje.

Kiedy są sprzątane śmieci z koszy w Lesie Miejskim?

Pozostawianie śmieci w specjalnie przygotowanych koszach, takich jakie są np. na polanie w Lesie Miejskim, to nie zaśmiecanie, o którym mówi Ustawa o lasach. Niestety, Las Miejski to nie restauracja i nie sprzątamy natychmiast po każdych państwa odwiedzinach. Prosimy w związku z tym o cierpliwość. W każdy piątek i poniedziałek sprzątamy dużą polanę, aby było tam czysto.

Wydawałoby się, że zamieszczone powyżej odpowiedzi są dobrze znane, podobnie jak stare ustawy regulujące problemy śmiecenia. Czy na przestrzeni kilku ostatnich lat coś się zmieniło w kwestii zaśmiecania lasów? Zobaczmy w naszej galerii jak w roku 2012 postrzegali ten problem członkowie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury podczas Ogólnopolskiej Wystawy Rysunku Satyrycznego pn. „Stop zaśmiecaniu lasów".
 


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko