polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

12.03.2015 - Sosny i świerki bezpiecznie pozyskane

Ścinka drzew staje się coraz bezpieczniejsza. Dawniejsi drwale, późniejsi pilarze, coraz częściej pracują na specjalnych maszynach do ścinania drzew.

Sosna i świerk to najczęściej kupowane drewno z podlaskich lasów.
Sprzedaż drewna we wszystkich 31 nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku kształtuje się na poziomie około 2,7 milionów metrów sześciennych rocznie. Z uwagi na dominujący udział sosny w lasach regionu, sprzedajemy jej najwięcej, bo około 1,5 miliona metrów sześciennych drewna. Na drugim miejscu pod względem sprzedaży jest świerk, którego pozyskanie wynosi ponad 600 tysięcy metrów sześciennych drewna, następnie brzoza blisko 250 tysięcy metrów sześciennych, olcha ponad 100 tys. metrów sześciennych oraz dąb którego roczne pozyskanie kształtuje się w rozmiarze nie przekraczającym 90 tys. metrów sześciennych.

Sprzedawany asortyment drewna jest szeroki. Najpopularniejszymi sortymentami są tak zwane „papierówki", czyli drewno średniowymiarowe, które sprzedaje się rocznie w ilości około 1,5 miliona metrów sześciennych drewna. Drugim najchętniej kupowanym sortymentem jest drewno „dłużycowe", czyli wielkowymiarowe. Średnio co roku sprzedaje się go w ilości około 1,1 miliona metrów sześciennych.

Na Podlasiu i na Mazurach każdego roku leśnicy sadzą około 30 milionów drzew, a od końca II wojny światowej przybyło w regionie ok. 220 tysięcy hektarów lasów.

Ścinka drzew staje się coraz bardziej bezpieczna. Dawniejsi drwale, późniejsi pilarze, a obecnie operatorzy pracują na specjalnych maszynach do ścinania drzew. Harvester, bo taka jest nazwa tego rodzaju maszyny, służy do bezpiecznego ścięcia drzewa, jego okrzesania i przecięcia na żądane wyrzynki. Pracujący w pobliżu ciągnik, przy pomocy chwytaka ładuje drewno i wywozi je z lasu. Wszystkie te czynności obsługują jeden operator w harvesterze i jeden w ciągniku. Te ciężkie maszyny ważące ponad 20 ton każda, dzięki szerokim oponom mają bardzo mały nacisk kół na grunt, co powoduje że nie niszczą ściółki leśnej. Dodatkowo dzięki hydraulicznemu zawieszeniu i zamontowanemu przegubowi są bardzo sprawne w lesie w którym pracują nie uszkadzając rosnących obok drzew. Zestawy harvesterów i specjalnych ciągników należące do Lasów Państwowych pracują w nadleśnictwach w Puszczy Knyszyńskiej i w Puszczy Piskiej.

Wycięty las jest miejscem przygotowanym na nowe pokolenie drzew. Każdy wycięty las leśnicy odnawiają sadząc młode drzewka, pielęgnują je, chronią lasy przed szkodliwymi czynnikami, a gdy dojrzeją ponownie je wycinają. Leśnicy wycinają w niezbędnych pracach gospodarczych część przyrastającej masy drewna. Dlatego w Polsce lasów jest coraz więcej.


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko